Kůže

 

Kožené čalounění vyjadřuje přirozenou ušlechtilost. Tento vysoce ceněný materiál nemá jen dlouhou živostnost, ale jeho vzhled se časem dokonce zlepšuje. Je silný, pružný a přirozeně přijímá tvar vašeho těla pro co možná nejvyšší pohodlí. Studené v létě a teplé v zimě je kožené čalounění snadné na údržbu. Natuzzi, jeden ze světově nejznámějších výrobců kožených sedaček, vám nabízí výběr kožených potahů ve dvou skupinách: Natural a Protecta.

 


Kůže Protecta

 

Provedení Protecta znamená, že jde o kůži pokrytou tenkou ochrannou vrstvou, která chrání před skvrnami od nápojů, oleje, kosmetiky, jídla. Vhodné pro děti a domácí mazlíčky.

TIP: Nečistoty snadno odstraníme roztokem vlažné mýdlové vody. Zhruba po roce a půl až dvou je vhodné ochrannou vrstvu obnovit za pomoci ochranného prostředku, který je obsažen v čistící sadě na kůže, kterou lze zakoupit v prodejně Natuzzi Italia.

 

Provedení Natural označuje kůži přírodního typu, které ochrannou vrstvu nemají. Tyto pohovky jsou choulostivější na zacházení, nicméně mají přírodnější vzhled, zjevnou žilnatost, zrnitost, patinu a rozdíly v barvě. To vše je známka vysoké kvality a mnozí si těchto odlišností vysoce cení.

TIP: V případě polití tekutinou odstraníme skvrnu bílou jemnou utěrkou nebo absorpčním papírem (nesmíme namočit), na skvrnu příliš netlačíme, třeme ji od vnějšího konce do středu.


Kůže Natural

 

Pokud toužíte po kůži, která bude úplně bez chybičky a nebude se vlnit, tak taková neexistuje. Kůže je přírodní materiál, který pochází ze zvířete, a jako takový je citlivý na teploty v místnosti, vaší váhu. Proto se stává, že někdy je kůže navlněná více a jindy méně. Nikdy nebude dokonale napnutá a bez chyb. Je to dáno přírodní elasticitou a nemožnosti kůži napnout tak aby nedošlo k poškození. Kůže se přirozeně vytahuje a dochází tak k rozvlnění, což je běžný jev a charakter kůže. Rozsah rozvlnění kůže je taktéž dán velikostí polštářů a tloušťkou kůže. U velkých kusů bez spojů je vlnění vyšší. Velké kusy kůže bez spojů a prošívání jsou na druhou stranu exkluzivnější a více hodnotné díky výtěžnosti kůže, která má v surovém stavu mnoho nedostatků a tak velký kus kůže je velmi ceněný kus. Zvíře se během svého života může taktéž zranit – odtud jsou různé jizvy a nedokonalosti, a také je často atakováno bodavým hmyzem, což také na kůži zanechá své pozůstatky. Kůži si také zvíře může odřít například o keře při pasení ve venkovních výbězích, ohradnících a nebo poškodit vzájemnými ataky. Takové vady jsou akceptovatelné a zákazníci preferující kůži je berou jako známku pravosti kůže.

 

 

Protecta versus Natural

 

PROTECTA

 • má ošetřený povrch - broušení, impregnace, ražba struktury, pigmentace, ochrana
 • jednotnost barvy
 • méně přírodních charakteristik (bodnutí hmyzu, jizvy, vrásky…)
 • na omak jsou méně jemné
 • výborná odolnost proti ztrátě barvy, vyblednutí
 • lehce pórovitá
 • odolnost proti skvrnám

NATURAL

 • povrch není nijak ošetřen a změněn, je tedy plně přírodní a anilinový
 • možná barevná rozdílnost
 • více přírodních charakteristik
 • výjimečně jemná na omak
 • nízká odolnost proti vyblednutí
 • vysoce pórovitá
 • nízká odolnost proti skvrnám – rychleji absorbuje cokoli, co se na ní vylije

 

 

 

Složení: 100% hovězí kůže
1575lasturova
1576černá
1581světle šedá
1582chladná světle šedá
15c1chladná bílá
15c3bronzovo šedá
15c4růžovo šedá
15cipřírodní bílá
15cqtmavě hnědá
15cwbílá
15d3tmavě modrá
15d6šedá
15d7antracitová
15d8rezavá
15e5tmavě písková
15e6kakaově hnědá
15e7hedvábně šedá
15e8indigově modrá
15e9khaki
15fabéžovo růžová
15fbcementově šedá
LE MANS

Tato kůže je barvená a lakovaná. Její tloušťka je od 1,1-1,3 mm. Je přírodně zrnitá a velmi jemná. Přírodní projevy – bodnutí hmyzu, jizvy, žilky apod. jsou přípustné.

Složení: 100% hovězí kůže
2507světlá šedá
2509chladná bílá
2510chladná šedá
2516šedá
2518černá
2526želvovinová hnědá
2541tmavě béžová
2542přírodní bílá
2582hliníkově šedá
2583bronzová
25cjhnědá
25cqledově bílá
25cukřídově bílá
25cyvínová
25czmodrozelená
STATUS

Tato kůže je barvená a lehce lakovaná. Její tloušťka je od 1,3-1,5 mm. Má sraženou zrnitost a velmi měkký omak. Přírodní projevy – bodnutí hmyzu, jizvy, žilky apod. jsou přípustné.

Složení: 100% hovězí kůže
30mašedá
30mbmodrá
30mcperlově šedá
30mdmléčně bílá
MISTERBIANCO

Tato kůže je barvená a velmi lehce lakovaná. Její tloušťka je od 1,8 - 2 mm. Zrna jsou velká a plná, jizvy a vrásky jsou přirozené a nejsou považovány za vadu. Nelze použít na všechny modely.

Složení: 100% hovězí kůže
30i1šedobéžová
30i2šedá
30i3přírodní béžová
30iltmavě šedá
30imdžínově modrá
30iprůžovobéžová
30iqšedohnědá
30irpřírodně bílá
30isrezavá
30itpastelově modrá
30iubordó
30ivtělová
30iwvelbloudí
30ixcihlově červená
30izkhaki
STROMBOLI

Tato kůže je barvená a velmi lehce lakovaná. Její tloušťka je od 1 -1,2 mm. Je velmi měkká a sametová na omak. Jsou zachovány všechny přirozené vlastnosti, jako jsou jizvy, žíly, vrásky a rozdíly zrna. Je možný i lehký rozdíl v barevnosti.

Složení: 100% hovězí kůže
40b3šedá
40b4zelená
40b6žlutá
40b7měděná hnědá
40b8perlově šedá
40b9tmavě šedá
40bmčerná
40l3koňaková
40l4cappuccino
40l5kaštanová
SIENA

Tato kůže je čistě anilinová. Také zrno je přírodní a plnohodnotné. Tloušťka je od 1,3 - 1,5 mm. Hlavní charakteristika tohoto výrobku je mimo jiné jeho měkkost, je voskovaná a má pololesklý vzhled. Tato kůže má velmi kompaktní strukturu a hladký vzhled, protože je vakuově sušena během procesu činění. Protože jde o přírodní kůži bez povrchové úpravy může mít barevné variace v tónu. Kromě toho může také existovat barevná variace od šarže k šarži barviva, což je zcela normální.

Složení: 100% hovězí kůže
60datmavě hnědá
60dbčerná
60dmvelbloudí
CASSIDY

Je kůže s přírodním čistě anilínovým povrchem. Rozpětí šířky je kolem 3 mm a kvůli této tloušťce může být použita pouze na určité modely. Tato kůže má sametový dotek a matně nubukový vzhled. Charakteristická je velká zrnitost a rozdílnost v odstínech na jednotlivých částech usně. Také je naprosto normální, že se na kůži vyskytnou jizvy a drobná poranění zvířete.

Složení: 100% hovězí kůže
60eašedá
60ebsépiová
60ectmavě modrá
60edtmavě hnědá
60efrezatá
SAHARA

Jedná se o naturální kůži – nubuk. Je sametově jemná. Má časté přírodní projevy – jizvy, vrásky a barevné rozdíly. Má malou stálobarevnost i světelnou odolnost. Tloušťka je 1 – 1,2 mm.

Složení: 100% hovězí kůže
a0d2krémová
a0d3šedá
PASADENA

Kůže protecta. Je leštěná a pigmentovaná kůže matného vzhledu. Má časté přírodní jevy – jizvy, žilky, rozdíly v zrnitosti. Tloušťka je 1,3 – 1,5 mm.

 

 

 

Vzorník potahů ke stažení