Údržba a čištění

Koberce

 

Údržba a čištění vlněných kusových koberců Natuzzi Italia

 

Vlastnosti vlněného koberce

Přírodní vlákno – střižní vlna – dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vzduchu v interiéru ji předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižní vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a dává vlasu elasticitu. Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas – jedná se o uvolňování zbytkového vlákna, což je přirozený jev, nikoli vada (např. při vysávání lze nasbírat plný sáček vysavače, avšak při jeho zvážení se bude jednat o několik málo gramů, což je hluboce pod normou stanovenou tolerancí). Při běžném použití a správné údržbě po 6–8 měsících uvolňování nebude tolik znatelné, nebo zcela ustane. Při uvolňování zbytkového vlákna je nutné samozřejmě brát zřetel na kvalitu vlny a její zpracování pro přípravu výroby koberců.

 

Péče o vlněný koberec

Dlouhou životnost vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba. Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a zcela suchý. Nerovnosti se časem do koberce obtisknou a vlhkost způsobí rozvoj plísní. Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky. Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květinami, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpuchření vláken pod květináči nebo vytvoření plísně. Koberec nikdy neklepejte na klepadle. Části koberce ležící na hraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů. Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může dojít ke změně barev. Pod kusový vlněný koberec použijte protiskluzovou podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho pohybu. U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče vysavače, které by mohly koberec poškodit.

 

Odstraňování skvrn

Používejte prostředky určené pro čištění vlny (např. Dr. Schutz – Alibaba). Nepoužívejte čističe pro koberce ze syntetických materiálů, vlněné koberce by mohly být nevratně poškozeny. Tekutou nečistotu pouze odsajte čistou textilií, koberec nikdy netřete. Prostředek na čištění vždy nanášejte od okraje skvrny do jejího středu, skvrna se tak nezvětší. Po několika minutách působení a odsajte. Před čištěním opatrně vyzkoušejte barevnou stálost na rubové straně nebo okraji koberce. Na znečištění pivem či limonádou použijte slabší roztok octa a čističe na vlnu. Mastné skvrny a skvrny od bílkovin odstraňte vlažnou mýdlovou vodou nebo roztokem prostředku na čištění vlny. Žvýkačku nejprve zmrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte, zbytky nasucho vykartáčujte a vysajte. Vosk ze svíček odstraňujte velmi opatrně nepříliš horkou žehličkou, kterou přiložíte na savý papír (piják).

 


 

Upozornění pro všechny typy koberců:

Informace o odstraňování skvrn uvedené výše jsou pouze všeobecné, vždy se řiďte postupem uvedeném na konkrétním čisticím přípravku a na štítku koberce z rubové strany. Za vzniklé škody způsobené nesprávným použitím nenese firma Natuzzi Italia žádnou odpovědnost. Robotické vysavače nepoužívejte!